26 Eylül 2009 Cumartesi

tarık ramazan olayı
tarık ramazan iran hükümetinin desteklediği press tv'ye program yaptığı için 2007 yılından beri misafir öğretim üyeliği yaptığı erasmus üniversitesi'nden ve danışmanlık yaptığı rotterdam belediyesi'nden kovuldu. ramazan, erasmus üniversitesi'nde "kimlik ve vatandaşlık" kürsüsü başkanlığını sürdürüyor, rotterdam belediyesi'nde ise çokkültürlülük üzerine danışmanlık yapıyordu. ramazan'ın görevine son veren rotterdam belediyesi'nin başkanlığını ise fas asıllı bir müslüman olan ahmet ebutalip yapıyor. kendisine zaten mesafeli olan sağcı siyasetçilerin karşı propagandasından çekinen ebutalip büyük ihtimalle korkaklığı yüzünden bu girişimde bulundu. belediyenin erasmus üniversitesi'ne vermiş olduğu maddi desteği tarık ramazan yüzünden çektiğini de belirtmek lazım.

tarık ramazan ilginç bir isim. 1962 yılında cenevre'de doğmuş. mısır'daki şeriatçı örgüt müslüman kardeşler'in kurucusu hasan el benna'nın torunu. isviçre'de islam bilimleri okumuş ve bu konuda doktora sahibi bir aydın. 2008 yılında time dergisi kendisini 21. yüzyılın en önemli yüz kişisinden biri seçmişti. birçok entelektüel tarafından islamiyet'in martin luther'i olarak nitelendiriliyor. suriye asıllı alman bessam tibi ile beraber "avrupa islamı" kavramının mucitlerinden. ölüm cezasına karşı. eşcinsellikten de pek hazzetmiyor. liselerdeki türban yasağı üzerine 2003 yılında sarkozy ile yaptığı televizyon tartışması ile iyice ünlendi. liberal değil muhafazakar bir aydın.

"islamcı" olduğu için amerikan vizesi alamıyor, "islam düşmanı" olduğu için birçok arap ülkesine giremiyor keza dalai lama'yı desteklediği için çin'e de.

press tv'nin iran hükümeti tarafından desteklenmesine karşın, bu kanala londra'daki stüdyodan yaptığı programda öğrenci hareketlerinin bastırılmasına karşı sert muhalif bir tavır koyan ramazan oxford st. antony's college'da da 2005 yılından beri misafir araştırmacı olarak görevini sürdürüyor.

tarık ramazan olayı nedeniyle hollanda parlamentosunda bir oturum yapıldı. söz konusu oturumda aşırı sağcı geert wildeers'in partisine mensup milletvekilleri kendilerinden beklenen konuşmaları yaparken, sosyalist parti milletvekili türk asıllı saadet karabulut da ramazan'a verilen desteğin son bulması gerektiğine dair bir konuşma yaptı.

karikatür meselesinde fikir özgürlüğünden ve hoşgörüden dem vuran kıta avrupası'nın tarık ramazan olayındaki iki yüzlülüğü çok çarpıcı. erasmus ve amsterdam üniversitesi'nden akademisyen arkadaşları kendisini destekleyen bir bildiri yayınladı. fakat bildirinin altında yalnızca yirmi imza vardı.

kıta avrupası'nın oxford st. antony's college ve zamanında yahudi lobisine karşı edward said'i sahiplenen columbia üniversitesi'nden öğrenmesi gereken çok şey var.

1 yorum:

degisen dedi ki...

ortada olmak en zoru...